5 начина да направите програмирането по-лесно за научаване от възрастни
Ако искате възрастните да се научат да програмират, спрете да им сервирате пица. Това е само един от съветите на Kathryn Parsons, съосновател и ко-изпълнителен директор на Decoded – световна компания за обучение за програмисти. Тя научава тези неща, докато помага на различни хора да направят скок в програмирането.
Не всеки ще се научи да програмира като обсебен от идеята тийнейджър. Някои подобряват дигиталните си умения като част от плана за цялостна промяна в кариерния си път. Други може би са мениджъри, които не искат да стоят отстрани неразбиращи с какво се занимават по цял ден подчинените им разработчици.
Parsons използва следните стъпки, за да помогне на хората да преодолеят страховете си и да започнат да надграждат дигиталните си умения.
-
Придайте човешко лице на програмирането
Медиите са превърнали Сергей Брин и останалите основатели на днешната Силициевата долина в полубогове. Няма защо да се чудим защо програмирането изглежда далечно и недостъпно за външни лица. За да помогнете на хората да започнат процеса по обучение, е важно да вдигнете завесата и да напомните, че Интернет е създаден от човешки същества, казва Parsons.
Ако искате да придадете човешко лице на програмирането, тя предлага да започнете с отговори на следните въпроси пред учениците: Кои са човешките същества, които са създали всички тези неща? Как изглеждат кодовете всъщност? Как мога да използвам кодовете, за да допринеса, да сътруднича, да стана част от уеб общността?
-
Създайте общност
В Decoded придобиването на умения за програмиране винаги е екипна задача. Това не е самотно място. Parsons споделя, че най-малките групи се състоят от 10 души. Най-голямата група, която са обучавали наведнъж, е била 5000 души. Става дума за програмиране в общност.
Ако хората знаят, че има цял един свят на програмистите, можете да ги накарате да се почувстват добре дошли в него. Наистина е налице глобална отворена общност, където хората работят и създават продукти заедно. Това е изключително важен факт за много хора, защото досега не са работили в среда като тази.
-
Превърнете ученето в креативна дейност
Онлайн обучението е обещаващо, но все още страда от един основен проблем – около половината от обучаващите се не завършват обучителния процес. Учениците може да свикнат с програмирането по-лесно, ако мислят за него като за креативно умение. Трябва да си зададат въпроса, как биха могли да използват програмните езици, за да реализират идеите, които вече са в главите им.
Parsons казва, че именно това е причината, поради която не започват с „Това е променлива. Ето как работи.“, а с „Днес ще създадем приложение.“ Започват с творчество – ключ към научаване на нови знания. Това е начин на мислене.
-
Не поучавайте, напътствайте
Parsons твърди, че се опитва да накара посредниците на Decoded да се държат по-скоро като гидове, а не като учители. В основата на обучението е залегнала идеята за ориентиране. Обучителите никога не се навеждат над монитора на обучаваните, за да поправят грешките в кода им, защото би им подействало обезсърчително.
Вместо това учениците са окуражавани да се фокусират върху разрешаването на проблеми. Не казвайте: „Липсва ти апостроф на ред 27.“, а по-скоро: „Нека видим дали ще откриеш проблема между ред 24 и ред 30.“
-
Помислете за пространството. И закуските
От Decoded смятат, че физическата среда е важна за учебния процес – трябва да бъде просторно и светло. Храната трябва да бъде храна за ума, не пица. Няма значение дали е по-калоричен, или вегански обяд, важното е да накара ума да тиктака.
Имате ли да добавите нещо към тези съвети? Споделете своя опит.