5 неща, които трябва да промените в нагласата си, след като получите повишение
Изкачването в професионалната йерархия е повод за празник, но и повод за промени в нагласата.
В условията на днешната икономика, основаваща се на знанието, повечето организации са пълни с експерти: експерти по риска, експерти юристи, маркетолози, финансови експерти, експерти в областта на проектния мениджмънт и т.н. Много от тях искат да свършат работата си и да оставят резултатите да говорят за качеството ѝ.
Подобна експертиза може да бъде изненадващо ограничаваща, когато дойде време за повишение. Това е така, защото заемането на лидерска позиция често означава да управлявате хора, които знаят много повече от вас – промяна, която може да накара много експерти да се препънат по пътя към лидерската позиция.
Wanda Wallace предлага няколко съвета за осъществяването на по-лесен преход.
-
Признайте, че причините за успеха ви са се променили
Вместо да гледате на своята роля като на ролята на решаващия проблеми, вижте себе си като фактор за останалите да изпълняват задачите си и да решават проблеми. За да помогнете, спрете да се фокусирате върху детайлите и насочете вниманието си към стратегическите и търговските въпроси. За да бъдете полезни на екипа си, опитайте се да развиете вътрешна мрежа, която надхвърля хората, с които работите всекидневно.
-
Доверявайте се на другите
Доверието е изискване, но то идва с рискове. Невинаги ще се справяте в преценката си и ще има грешки. Опитайте се да предвидите кога е възможно да предприемете грешни стъпки. Ако се случи, направете каквото е възможно, за да ги поправите, предупредете хората, които са засегнати. Устойчивостта при допускане на приемливи грешки е част от нагласата на не-експерта. Не е добра идея да повтаряте една и съща грешка два пъти.
-
Контролирайте стреса
Оставете другите да си свършат работата, дори да им отнеме повече време. Помнете, че цената на тяхното време за организацията е по-ниска от цената на вашето време, дори да сте в състояние да го направите по-бързо от тях. Стресът се създава от това, че кръжите наоколо, опитвайки се да покриете много различни задачи едновременно. Спрете и се концентрирайте върху едно нещо. Свършете го, сложете го настрана и продължете към следващото. Разсъждавайте наум: „Ако имах само един час, какво щях да направя?“ След това го направете в рамките на час.
-
Откажете се от перфекционизма
За разлика от експерта, чиято задача често е да отдели колкото време е необходимо, за да стигне до „правилния“ отговор, лидерът не-експерт трябва да се запита: „Това струва ли си моето време? Какво усилие трябва да посветя на тази задача?“ Помнете, че съвършеното е скъпо.
Да позволите на другите да направят онова, което можете да направите и сами, може да е трудно, особено за хора, свикнали да се справят с всичко, което се изпречи на пътя им. Като лидер трябва не само да се научите да взимате решения, но и да си прощавате, когато се окаже, че решението, което сте взели, не е било съвършено.
-
Чувствайте се комфортно с неяснотата
Експертите се стремят са разполагат с всички факти и да знаят всички детайли. Като лидер не-експерт няма да имате това, а екипът ви ще разполага с фактите. Решенията рядко се базират само на фактите. Ключът е в това да се научите да живеете с неяснотата.
Фокусирайте се върху това, което можете да контролирате, и не се напрягайте за онова, което не можете. Опитайте се да слушате внимателно и да синтезирате най-важните елементи от всяко мнение. Започнете от началото, независимо какво знаете или не знаете. Любопитството към случващото се и причините за него е по-лесно за управление от паниката. Станете любопитни.