7 трудни въпроса, на които трябва да дадете точните отговори по време на интервю за работа

PRQVLFBST1

Интервюирането не е детска игра, казва J.T. O’Donnell, създател на онлайн платформа за кариерно развитие с дългогодишен професионален опит в сферата на човешките ресурси. Представен образно, процесът на търсене на персонал може да се сведе до следното обобщение: работодателят е клиентът, а вие сте бизнесът, който се опитва да докаже, че предлага най-добрата услуга за тази работа. Изследванията сочат, че за да ви наеме, една фирма харчи 130-140% от заплатата ви. Специалистите в отдел Човешки ресурси също са подложени на напрежение и се тревожат дали ще изберат правилния човек.

Серия от поведенчески въпроси е създадена от рекрутърите, за да разберат що за птица сте, преди да са инвестирали във вас. Това са отворени въпроси, предполагащи по-дълги отговори, които да покажат характера, поведението ви, опита ви, обяснява O’Donnell. Така те решават дали си пасвате с фирмената култура. Ето и седемте трудни въпроса, на които винаги трябва да сте готови да отговорите по време на интервю за работа.

  1. „Какво не е наред с бившия/настоящия ви работодател?“

Какво ви накара да напуснете предишната си работа? Щастливите служители не ходят на интервюта за нова работа. Рекрутърът, задаващ този въпрос, се опитва да научи дали имате нереалистични очаквания за работодателя си.

  1. „Разкажете ми за най-лошия мениджър, който някога сте имали.“

Отново целта е да се разбере какви са очакванията ви, с какъв мениджърски стил не можете да се  сработите добре, особено ако това е стилът на наемащата фирма.

  1. „Коя е най-лошата работа, която някога сте имали?“

Мениджърът, който взима решението за наемането ви, трябва да знае какъв тип работа ви прави нещастни, както и какви опити сте направили да решите проблема. Дали, когато сте недоволни, сте проактивни и се опитвате да излезете от ситуацията, или стоите на едно място и се оплаквате.

  1. „Защо сте по-добър за тази позиция от всеки друг?“

Това е тест: можете ли да балансирате увереността със скромност. Този въпрос е създаден, за да покаже дали имате връзка с реалността и дали можете да отличите себе си от другите кандидати, без да разчитате на грозна тактика.

  1. „Защо бяхте уволнени?“

Ако сте били принудени да прекратите предишните си трудови правоотношения не по свое желание, трябва да можете обективно да споделите какво се е случило и че сте отговорни за реакциите си. Ако разчитате на това да обвините другиго или да обяснявате, че не сте направили нищо лошо, това поведение ще бъде интерпретирано като отричане.

  1. „Какви са слабостите ви?“

Никой не е съвършен. Ако сте способни да обсъждате областите, в които се нуждаете от подобрение, значи съзнателно искате да израснете в работата си. Ако не можете да обясните как сте опитвали да се справяте с тези слабости до момента, то показвате неразбиране на нуждата винаги да подобрявате професионалните си умения.

  1. „Разкажете ми за време, когато ви е било трудно да работите с някого.“

Този въпрос се цели в десетката или в най-важната информация – какво означава да се работи с вас всъщност. Рекрутърът иска да знае с какъв тип колеги не се спогаждате и дали все пак можете да намерите начин да работите успешно заедно.

Напомняне: Рекрутърите чуват онова, което виждат.

Една от основните причини тези трудни въпроси да бъдат задавани е, за да бъдат оценени не само отговорите ви, а най-вече уменията ви за невербална комуникация, т.е. езика на тялото, израженията, жестовете ви и т.н. Рекрутърите знаят кога някой се изнервя, разпознават и лъжите. Поради тази причина трябва да работите над отговорите си предварително. Това ще ви помогне да се отпуснете по време на интервюто и да общувате уверено.

Свързани публикации