Какво не трябва да правите в никакъв случай, за да мине интервюто ви за работа успешно?
Дори потенциално най-добре квалифицирани кандидати за дадена позиция, с изрядно CV или мотивационно писмо, могат да отпаднат от „ранглистата“ бързо-бързо, още след първия кратък разговор лице в лице. Защото докато документите говорят за професионалния ви опит, поведението ви по време на интервюто говори за самите вас като хора. А това далеч не е по-малко важно. Следват няколко съвета какъв тип действия или жестове да избягвате по време на интервю, за да не компрометирате себе си и ценната си експертиза.
-
Не прекъсвайте
Крайно неприятно е за интервюиращия да бъде прекъсван. Такъв тип постоянна намеса е дразнеща, неуважителна и създава впечатление, че кандидатът не може да работи в екип – не може да изслушва, да бъде толерантен и да оценява чуждото мнение. Оставяйте събеседника ви да се изкаже изцяло, а ако има нещо важно, което искате да коментирате – записвайте си. Позволено е, а и е истински полезно.
-
Не отивайте неподготвени
Важно е да се запознаете възможно най-добре с дейностите, политиката, целите на компанията, към която кандидатствате. В противен случай рискувате да създадете ужасно впечатление. Дори и да сте страхотен експерт, липсата на интерес към профила на фирмата и нейната продукция ще доведе интервюто до пълен крах.
-
Не закъснявайте
Несъмнено вярно е, че на всеки му се случва да закъснее. Когато обаче това се случи за важна среща, каквато е интервюто за работа, означава, че дори към приоритетните си задължения се отнасяте с пренебрежителна лекота. Ако се забавите за такъв тип ангажимент, значи ежедневната ви точност вероятно е дори на по-лошо ниво. Мине ли това през главата на интрвюиращия – а това несъмнено ще стане – считайте, че вече имате голяма червена точка още преди разговорът да е започнал.
-
Не обиждайте или нападайте бившите си работодатели
Какъвто и опит да сте имали с предишния си шеф, колкото и тежко да го ненавиждате, не споменавайте това на интервюто. Бъдете деликатни, сдържани, възможно най-коректни, без да изпадате в крайност или да вадите „кирливи ризи“. Ако го направите, рискувате много – възможно е евентуалният ви бъдещ работодател да има приятелско отношение към бившия ви мениджър; ако пък разкривате твърде много неща от „кухнята“ на предишната ви компания, то интервюиращия автоматично ще реши, че бихте могли да направите същото и спрямо тази. А и като цяло се смята за признак на лош вкус да изпадате в подобни словесни престрелки срещу призраци, и то на професионална среща. Оставете тези разговори за приятелските ви кръгове.
-
Не оставяйте притеснението ви да избие
Това е сложно, така е, и трудно се контролира. Въпреки всичко е важно да се постараете да покажете спокойствие. Днес работодателите търсят хора, които са адаптивни и които могат да се справят с патови и стресови ситуации. Ако вие не успеете да се справите с разклатените си нерви преди и по време на интервюто, то как тогава ще издържите напрегната седмица на работа, преди края на тежък проект например?
-
Не забравяйте да обърнете внимание на облеклото
Или иначе казано – облечете се правилно, като правилно в случая далеч не означава задължително скъпо, изискано или официално. Напротив – става въпрос за това да разбирате средата, в която отивате. Дадена компания и нейната офис култура могат да предполагат спортно-елегантен дрескод, докато други – изчистен костюм без импровизации. Обмислете и преценете това добре, защото в противен случай ще изглеждате не на място, а това ще ви създаде впечатление на неадаптивни и незапознати с профила на компанията, в която кандидатствате.