Кои са най-добрите въпроси, които можете да зададете, когато се явите на интервю за работа?
Всеки от нас подхожда към идеята за работа на ново място едновременно с вълнение, но и с известно притеснение. То произхожда от това, че ви предстои да се сблъскате с нова среда, която има своите писани и неписани правила и за която е добре да знаете повече, преди да кажете „да“ и станете част от екипа. Задавайки правилните въпроси, лесно можете да разберете какви биха били възможностите ви за развитие и потенциалните дивиденти, без да изглеждате така, сякаш това е единственото, което ви интересува. На долните редове ще намерите кратка селекция от въпроси, които е добре да имате заредени в арсенала си, когато отидете на интервю.
-
Как позицията, за която кандидатствам, се отразява на цялостния успех на компанията?
Отговорът на този въпрос ще ви даде възможност да разберете важността на вашата бъдеща длъжност и отговорността, която трябва да поемете. Също така ще ви покаже колко ценен ще е назначеният на тази позиция служител (който потенциално сте вие) генерално за компанията.
-
Каква беше вашата причина да започнете работа тук?
Отговор на това питане ще ви покаже какви са основните ценности и интереси на вашия интервюиращ, което ще даде и представа на какво държи организацията. Нещо повече – така може да разберете допълнителни важни неща за различните облаги, които служителите на това място получават и които може и да не са споменати в обявата.
-
Имате ли въпроси, свързани с квалификацията ми?
Това показва, че не се страхувате да задавате трудни въпроси и че сте готови да приемете критика своевременно. Важно е, защото демонстрирате, че сте отворени към съвети, които да подобрят уменията ви на ранен етап, а не когато вече е твърде късно.
-
До каква степен служителите управляват своите задължения и цели?
С този въпрос ще разберете доколко ще имате контрол над ежедневните си задачи, дали ще можете да приоритизирате сами и да организирате процеса си на работа. Отговорът тук ще покаже и доколко фирмата позволява гъвкавост по отношение на цялостното ви кариерно развитие в нея.
-
Какви са непосредствените проекти, по които трябва да започна работа през първите два месеца?
С този ще разберете какви задачи ще ви възложи вашият мениджър, след като започнете работа. Ключът тук е да продължавате да разпитвате до момента, в който не ви стане напълно ясно какви са конкретните изисквания към позицията и към вас.
-
Как мениджмънтът оценява успеха и развитието на служителите?
Отговорът на този въпрос ще ви даде ясна представя по какви критерии вашата работа ще бъде оценявана. А по този начин ще знаете върху какво трябва да се фокусирате, за да бъдете успешен кадър в компанията.
-
Какво можете да ми кажете за екипа, с който ще работя?
Това са хората, с които ще прекарвате своето ежедневие в офиса и е добре да имате представа каква е тази среда. Това е нужно за да знаете по какъв начин ще трябва да се адаптирате и дали това е подходящото обкръжение за вас.
-
Какви са възможностите на членовете на екипа да работят заедно по отделни проекти и задачи?
Питайки това, ще разберете нещо изключително важно, а именно – дали екипното усилие е в основата на работния процес. Или пък задачите обикновено са конкретно насочени към някого, а работата върху тях е индивидуална.
-
Какъв тип служители се справят добре в тази среда?
Това е най-прекият път да разберете дали вашите умения, характер и интереси ще се впишат добре в офисната култура на компанията. Важно е да имате това предвид и да прецените дали желаете да се адаптирате, ако е нужно, и дали това е среда, която не е за вас.
Всички тези въпроси ще хвърлят светлина върху ключови аспекти от вашата евентуална бъдеща работа, които е по-добре да разберете, преди да са ви отправили предложение, отколкото след като сте го приели. И разбира се, това не са всички добри въпроси, но в крайна сметка, човек не може да пита безкрайно.