Автоматизацията идва, професии ще изчезват и ще живеем по-добре, ако сме умни

Автоматизацията идва, професии ще изчезват и ще живеем по-добре, ако сме умни

Въвеждането на технологии повишава ефективността на бизнеса. В същото време обаче, не са малко тези, които се притесняват, че с автоматизацията на някои дейности ще изчезнат прекалено много работни места, което ще доведе до тежки социални (a вероятно и политически) сътресения в бъдеще.

Учени от Оксфордския университет твърдят, че машини ще заменят 140 млн. квалифицирани работни места по света в следващите няколко години. През 2014 г. в доклад на Deloitte по темата се посочваше, че смразяващите 35% от работните места са в съществен риск от пълна автоматизация в 20-годишен хоризонт. Ново проучване на голямата консултантска компания обаче показва една друга тенденция. Възможно ли е всъщност промяната да не помага само на бизнеса, но и да увеличава доходите в професии, в които хората трудно ще бъдат заменени от машини, както и общия брой работни места и ръста на икономиката като цяло? Очевидно да, поне във Великобритания.

Deloitte изследват промяната в заетостта в различни професии и сектори от 2001 до 2015 г. За периода поради навлизането на нови технологии и системи на Острова безвъзвратно са изчезнали 850 000 работни места. Сред най-потърпевшите са професиите, заасегнати от развитието на персоналните технологии (като машинописците (спад с 75%) и личните асистенти (- 50%)), както и тези, извършващи рутинни операции – примерно служителите в банкови клонове и пощенски станции са намалели с 44% за периода. Същевременно обаче в сектори с ниски възможности за автоматизация са били създадени нови 3.5 млн. работни места, които обръщат тенденцията в общата заетост. Служителите в браншовете с нисък риск от замяна с машини печелят средно и по 10 000 паунда повече годишно от тези с рутинни професии, поради факта, че в професииите от първата група се изискват повече лични умения.

Сред дейностите с нисък риск от подмяна специалистите по домашни грижи нарастват с 55%, възпитателите (наричани в UK „образователни асистенти“) с 202%, а бизнес и финансовите проджект мениджъри с впечатляващите 842%.

„Проучването ни показва, че автоматизацията на труда – преминаването от мускули към мозък – се случва във всеки регион на Великобритания. Но изглежда, че ние извличаме полза от това, а не губим“, казва Ангъс Ноус-Кътлъв, вицепрезидент на Deloitte. „Технологиите заменят високорисковите, рутинни операции, но виждаме добър ръст в креативните, изискващите лични грижи и други по-комплексни професии с по-нисък риск от автоматизация, както и повишена икономическа полза от тези професии. Бизнесът, образованието и правителството трябва да работят заедно, за да са сигурни, че младите хора излизат на пазара на труда с нужните за професиите на бъдещето умения, а тези, които вече са част от работната сила ще имат възможност да се преквалифицират успоредно с кариерното си развитие“, добавя анализаторът.

Вижте няколко съвета как да изберете кариера, която да е устойчива на технологичните промени.

Свързани публикации