Жените работят с 62 дни повече за същата заплата
Знаете ли защо 2 март е определен за Европейски ден за равно заплащане? Защото от началото на годината са изминали 62 дни, а точно с 62 дни повече работят жените в сравнение с мъжете за средната годишна заплата. Според последната статистиката на Евростат разликата в заплащането в полза на мъжете е 17,1% (365 дни х 17,1% = 62.41 дни).
Разликата в заплащането се изчислява на основата на средната разлика в брутното почасово възнаграждение на всички работници и служители. В България през 2010 г. жените са получили с 14,1% по-малко на час от мъжете.
Какви са причините и последиците от различията в заплатите?
– Децата се раждат с равни възможности, но очакванията за кариерно развитие на момичетата и момчетата са различни.
– Жените имат същото образование и дори по-добра квалификация от мъжете, но често уменията им не са оценявани по същия начин като тези на мъжете и израстването им в кариерата е по-бавно.
– Отговорностите, свързани с отглеждане на децата, не са по равно разпределени. В резултат, жените по-често прекъсват кариерното си развитие или преминават на непълно работно време.
– Жените печелят с 17% по-малко от мъжете. В резултат на това получават по-малки пенсии и съответно по-нисък стандарт на живот в късните години от живота си.
В много европейски страни поощряват компании, които са въвели политика за справедливо заплащане на жени и мъже. В Швейцария например съществува схема за сертифициране за равно заплащане, която е създадена от Обсерваторията за заетост към Университета в Женева и проучва нивата на заплатите в компаниите. В Чехия и Словения компании, които предприемат стъпки за подобряване на баланса между работа и личен живот и насърчават участие на жените на управлението, получават специални отличия – съответно Компания на годината: равни възможности в Чехия и наградата за Най-добра компания за жени на управленски позиции в Словения. Двата конкурса изискват доказателства за вътрешни политики, които имат силен ефект за равенството на половете.
Споделянето на тези политики повишава имиджа на компанията пред клиенти и потенциални служители, а прозрачността в областта на равноправието насърчава добрия пример и сред останалите представители на бизнеса.