Светлозар Петров: Синята карта все още е мираж за България
Изключително малко са квалифицираните кадри от трети страни, които работят в България. Това е основният извод от дискусионна среща във Варна на тема „Възможности за привличане на висококвалифицирани кадри от трети страни (извън ЕС) с помощта на европейската „Синя карта“, съобщи Радио „Фокус”-Варна. В дискусията са участвали експерти от Българска стопанска камара (БСК), работодатели и експерти от Международния център за развитие на миграционната политика (ICMPD).
Европейската „Синя карта“ е официално одобрен от ЕС документ, позволяващ на висококвалифицирани кадри от страни, нечленуващи в Съюза, да живеят и работят в него. Картата е валидна по принцип за всички държави от ЕС, с изключение на Дания, Ирландия и Великобритания. Терминът „Синя карта” е реплика на американската „Зелена карта”, а цветът е избран неслучайно – той е същият като цвета на знамето на Съюза. Някои от членките на ЕС все още не са си синхронизирали местното законодателство по темата и картата засега не е влязла в употреба при тях (Испания, Белгия).
„Синя карта” е широко разпространена практика в Чехия например. Само за 2010 г. над 12 000 граждани от трети страни са били привлечени за експертна работа в страната. Според Надя Димитрова, старши експерт към ICMPD, пазарът на труда у нас се нуждае от същата тенденция, като компенсация на сериозното „изтичане на мозъци”, характерно за страната ни.
От дискусията става ясно също, че Европейската комисия планира да въведе професионална карта за ски учителите, която ще дава право за работа на цялата територия на ЕС. Според специалистите картите за ски учители ще са тест за въвеждането на европейска професионална или зелена карта, която трябва да ускори признаването на професионалната квалификация в друга страна от ЕС.
„Сините карти, за радост или съжаление, все още са мираж за нас, в България. Със сигурност има области, в които могат да бъдат полезни и биха облекчили доста тежките административни процедури, прилагани към момента. Същевременно, в много от случаите „проблемът” може да бъде решен чрез намиране на начин за по-пълно използване на наличните хора, повишаване ефикасността на работа или иначе казано – производителността на труда. Там има много какво да се желае”, коментира г-н Светлозар Петров, изпълнителен директор на JobTiger.
Дискусията във Варна е първата от серия събития, които БСК организира в цялата страна. Предстоят срещи в Стара Загора (16 май), Бургас (17 май), Русе (6 юни) и София (27 юни). Форумите имат за цел да информират работодателите как могат да привличат висококвалифицирани кадри от трети страни. Сред основните теми, които се разглеждат, са добрите практики при въвеждането на „Синя карта“, кои са „трети страни”, от които може да се очакват квалифицирани имигранти и др. Пълна информация може да намерите на сайта на БСК.