Колко е дълъг пътят от студентската скамейка до реалния бизнес?
Разговор с Даниел Жеков, който измина пътя от стажант до служител на Siemens. Припомняме, че Siemens е бронзов спонсор на Дни на кариерата – ИТ, Комуникации и Аутсорсинг 2024.
1. Защо избра Сименс за своето първо стажантско място? Какво те привлече към нашата компания и конкретно към Инженерния хъб във Варна?
Когато за първи път видях логото на Siemens на кариерния форум във Варна, искрено се изненадах, защото не знаех, че компанията има офис в гр. Варна. Презентацията на Siemens, която имах възможност да посетя по време на събитието, ме впечатли с мащаба на проектите, по които работи Инженерният хъб на Siemens във Варна, особено в областта на автомобилната индустрия.
Последвалия разговор със инж. Светозар Стефанов от екипа беше от решаващо значение за мен. Той разказваше за работата си с толкова много ентусиазъм и енергия, че запали в мен желанието да бъда част от този екип.
Затова веднага подадох документи за участие в Стажантската програма и силно се надявах да изберат мен.
2. Какви бяха очакванията ти преди да започнеш стажа и доколко те бяха оправдани?
Като студент, очаквах стажът да ми даде първи практически опит, като имах голямо желание да поема отговорности и да се занимавам с реални проекти.
Радвам се, че очакванията ми не само се оправдаха, но и бяха надминати.
По време на стажа си имах възможност да работя рамо до рамо с опитни инженери и да се докосна до най-новите технологии. Натрупах безценен опит с реални проекти и предизвикателства.
3. Какво те мотивира да продължиш с Инженерния хъб на Siemens като стипендиант, след като успешно завърши твоята стажантска програма?
Голям принос към решението да продължа стажа, като премина в стипендиантската програма, беше възможността да започна работа в Siemens веднага след дипломирането си.
Още по време на стажа си осъзнах, че тук ще имам възможност да се развивам професионално и да работя по интересни проекти.
Преминавайки през двете програми на Siemens, аз имах възможността да продължа да се уча и да трупам опит под менторството на опитни инженери.
4. Как оценяваш възможността да преминеш през всички етапи – от стажант до постоянен служител? Какви умения и знания придоби по време на този път?
Преходът от студент към служител в Siemens се случи много плавно за мен, точно поради възможността да премина през двете студентски програми на компанията. Те ми позволиха да се потопя постепенно в работната среда и да придобия ценни практически умения.
По време на обучението успях да разбера как функционират сложните инженерни проекти и да се адаптирам към динамиката на една глобална компания. Освен техническите знания, за мен бяха важни придобитите умения за работа в голям екип.
5. Какво най-много ти харесва в работата в Инженерния хъб във Варна? Можеш ли да споделиш повече за атмосферата в екипа и възможностите за развитие?
Едно от нещата, които най-много ценя в работата си в Инженерния хъб във Варна, е страхотната атмосфера в офиса. Отношенията са изключително приятелски, което създава много приятна работна среда. В същото време, щом стане въпрос за работа, всички са истински професионалисти. Това съчетание от непринудена обстановка и висока експертиза ме мотивира да давам най-доброто от себе си. Освен това, Siemens предлага отлични възможности за професионално развитие. Компанията инвестира в обучението и развитието на своите служители, като предоставя различни програми и курсове. От личен опит мога да кажа, че с постоянство и желание за усъвършенстване всеки би могъл да постигне професионален успех в Siemens.
6. Над какви проекти работиш в момента и какви са твоите отговорности? Какви предизвикателства срещаш и как ги преодоляваш?
В момента съм част от екипа, който разработва и поддържа системата SIMOVE за управление на автоматизираните транспортни средства (AGV) в производствените предприятия.
Едно от най-големите предизвикателства в тази работа е постоянната нужда да се учи и да се актуализират познанията за новите технологии. Понякога може да е предизвикателство да се работи с клиенти от такъв мащаб и да се отговаря на техните променящи се изисквания.
За да мога да се справя, разчитам на подкрепата на екипа и споделения опит от колегите. Уча се на добра комуникацията, която е от ключово значение за успешното изпълнение на проектите.
7. Какви възможности за обучение и развитие предлага компанията на младите специалисти? Какви обучения си посетил досега и как те са ти помогнали в професионалното развитие?
Siemens предлага изключително богати възможности за обучение и развитие на младите специалисти. Компанията инвестира в своите служители, като предоставя достъп до множество онлайн курсове и обучения, свързани с различни технологични области, както и с усъвършенстване на личностни умения. Това ти позволява да се развиваш непрекъснато не само като професионалист, но и като личност, докато същевременно работиш по вълнуващи проекти.