Най-щедрите директори
Когато през април тази година Хауърд Купър от Мичиган обявява, че ще продаде компанията си за дистрибуция на автомобили, която е притежавал цели 47 години, 89-те служители с радост научават, че според сделката всички те ще запазят работните си места. Дори не подозират, че Купър им е подготвил още по-голяма изненада.
Миналата седмица 83-годишният Купър раздаде чекове на всеки от служителите си – по 1000 долара за всяка година, в която са работили за компанията. Някои от сумите са значителни – механикът Боб Дженкинс работи там от 26 години, а счетоводителката Санди Рейгън – от 46. Някои от служителите никога не са имали толкова големи суми в банковите си сметки.
“Исках да благодаря на хората си и това беше начин, по който мога да го изразя“, казва Купър пред местни репортери в градчето Ан Арбър. „Надявам се това да промени живота им така, както те промениха моят“.
Такава проява на щедрост от страна на ръководството е рядкост, особено в бизнес среда, в която изпълнителните директори на водещи корпорации отнасят у дома годишни бонуси от над 100 милиона долара. Само през 2011 например генералният мениджър на Simon Property Group Дейвид Саймън е спечелил сума, за която средният американец ще трябва да работи около 3 489 години.
Случаят с Купър не е изолиран. През февруари австралиецът Кен Гренда раздаде 415 милиона долара от своите бонуси на служителите си – за някои сумата е стигнала 100 000 долара. А преди по-малко от два месеца Янг Янкинг, изпълнителен директор на Lenovo, раздаде 3 милиона долара от годишния си бонус на служители на ниски позиции в организацията – от рецепционисти до работници на поточната линия. Трите милиона Янкинг е получил като бонус за това, че е постигнал целите, които си е поставила компанията (вж видеото). Може би точно този жест отличава Lenovo и я прави една от най-бързо развиващите се технологични компании в света.
Има и мениджъри, които проявяват щедрост под условие – Барт Лоранг от FullContact дава на служителите си по 7 500 долара за ваканция, но само ако се съгласят да не работят изобщо докато са извън офиса – без имейл, Фейсбук, Туитър и т.н. Правилата се оказали трудни дори за Лоранг, който бил хванат на снимка да проверява електронната си поща докато посещава Пирамидите в Гиза.