4 въпроса, които успешните търсачи на работа си задават

pexels-photo

Най-неприятното нещо свързано с търсенето на работа е, че доста често то се усеща сякаш сте на пълен работен ден. Един пълноценен процес всъщност изисква такава отдаденост – внимание, време, търпение, труд и бдителност. Затова е важно, преди да започнете да търсите нова работа, да бъдете наясно със себе си и посоката, в която искате да поемете. Това може да стане по-лесно, ако си зададете представените по-долу пет въпроса – те биха могли да ускорят процеса, да го направят по-ефективен, по-малко натоварващ и най-вече – успешен!

  1. Знам ли какво искам?

Това може да изглежда като тежък екзистенциален въпрос без ясен отговор, но когато е поставен в контекста на кареирата ви, и имате определен набор от възможности и интереси, това питане става доста по-реалистично. Важно е да минете през този етап, тъй като ще улесни изключително много следващите фази от процеса.  Как да започнете? На първо място – отделете време за размисъл преди да сте започнали да търсите работа и да сте „облъчени“ от различни предложения. Трябва да бъдете водени единствено и само от това, което самите вие искате. Запитайте се каква искате да бъде следващата стъпка във вашата кариера и какви са приоритетите ви – дали по-голяма заплата, по-отговорна длъжност или пък позиция, която ви дава повече свободно време. Каква искате да бъде работната среда, размерът на компанията и прочие. Запишете всичко това, за да можете да се връщате към тези насоки и да ги преосмислите, ако трябва.

  1. Имам ли уменията за работата, която желая? И ако не – какво мога да направя?

Да предположим, че решите да смените не само работата си, но и попрището. За някои индустрии досегашният ви опит може да е достатъчен, за други – не. Затова е важно да прецените – имате ли нужните умения за тази нова стъпка, която смятате да направите? Ако да – поздравления! Ако нямате – не се безпокойте, няма нищо фатално. Да, преквалифицирането ще изисква повече усилия, труд и време, но ако наистина го искате, е напълно възможно. Днес пазарът предлага множество интензивни онлайн и офлайн курсове на високо ниво, с които мечтата ви може да се реализира.

  1. Какви са приоритетите ми?

За да бъдете щастливи с бъдещата си позиция, трябва да сте убедени, че сте искали именно такъв тип работа. Искате да работите за по-голяма заплата и със сериозна възможност за повишение или искате да имате свободата на гъвкавото работно време и опцията за работа от дома? Обмислете всичко това добре и направете списък с две колонки. Едната трябва да бъде: „Какво задължително трябва да предлага желаната от мен работа?“, а другата „Какво предпочитам да предлага, но не е задължително?“. Оттук изборът е сравнително по-лесен – ако позицията не отговаря на твърде много критерии от първата колонка, значи би ви се наложило да направите твърде голям компромис със себе си. А не искате да започвате нова работа с огромни компромиси, нали?

  1. Имам ли правилния подход?

След като сте минали през първите въпроси, вероятно вече сте отсели предложения за работа, които отговарят на изискванията ви. Идва етапът, в който трябва да направите стъпката и да кандидатствате за тях. Тук е важно едно нещо – всяка отделна кандидатура трябва да бъде съобразена спрямо съответната компания, за която кандидатствате. Едно унифицирано CV няма да ви свърши добра работа. Затова трябва да проучите внимателно местата, на които кандидатствате – техните принципи на работа, офис култура, изисквания към кандидатите и прочие – и да адаптирате вашата автобиография към тях. Подчертайте защо вие сте правилният кандидат, как вашият опит и вашата компетентност ще допринесат за развитието и успеха на компанията. Бъдете уверени и категорични, но изпълнете тази сигурност с примери. Така увеличавате шанса да получите работата, която е минала през вашите лични тестове и изглежда като най-добрия вариант за вас в момента.

 

Свързани публикации