5 неща, които винаги ще мразите в работата си, колкото и да харесвате това, което правите!
Макар и винаги да мечтаем за позиция, на която ще се чувстваме напълно удовлетворени, идва момент, в който осъзнаваме, че този блян е почти невъзможен. Дори да сме попаднали на точното място, с точните условия, което отговаря на всичките ни изисквания, винаги има нещо, което не ни харесва, което ни дразни и дори – мразим. Това е несъмнено и неизбежно и колкото по-рано го осъзнаем, толкова повече положителни емоции бихме могли да извлечем от това, което правим. Но кои са тези „тръни в петата“, които имат навика да развалят доброто усещане? Ето няколко:
-
Трябва да вършите задачи, които са ви скучни
Абсурдно е да очаквате, че всичко, което вършите през работния си ден, ще вдига адреналина ви на 100%! Може да сте намерили мечтаната позиция, но тя със сигурност върви с рутинни задължения, които не биха ви развълнували особено – поне не и по приятен начин. И това е напълно нормално. Важно е да приемете, че част от задълженията ви са важни, макар и не толкова интересни, и да не оставяте неприязънта ви към тях да влияе върху мотивацията ви.
-
Да очаквате разрешение или одобрение
Независимо с какво се занимавате, в коя сфера сте или каква длъжност заемате (освен ако не сте си собствен шеф), неизбежно е да се съобразявате с организационните принципи, които съществуват абсолютно навсякъде. Дали става въпрос за разрешение за почивка или одобрение на някое ваше предложение – трябва да се примирите. Макар и досадни за мнозина, това са стандартни процедури, без които иначе би настъпил пълен хаос.
-
Сбогуване с колегите
Хората идват и си отиват – това е факт, който напълно важи и за професионалната сфера. Неприятно е, когато сте свикнали с даден колега или екип на работа, изведнъж да се окаже, че ситуацията се променя. Когато си взаимодействате добре с някой, но той – поради една или друга причина – реши да напусне, това може да ви срине. Важно е в такива моменти да си припомните няколко неща. На първо място – ако вие бяхте в неговата позиция, вероятно щяхте да вземете същото решение. На второ – със сигурност все още обичате това, което правите – не оставяйте това да изпадне на заден план пред разочарованието, че близък ваш колега си тръгва. И на последно, това, че няма да сте повече заедно в офиса, не значи, че ще спрете да поддържате контакт и да си помагате, нали?
-
Не сте част от ядрото, което взима решения
Ако сте служител, а не мениджър или супервайзър, вероятно много неща ще бъдат комуникирани с вас след като са директно решени и зададени като приоритет. Без значение дали става въпрос за бъдещ проект, който ще натовари много целия екип или пък за досадна оперативка в следработно време в петък. Дори и организацията, в която работите да има по-хоризонтален принцип на вземане на решения, пак ще има ситауции, в които не чувствате гласа си истински зачетен. И това е разбираемо – когато в една компания има много хора, задачи и различни приоритети, няма как всичко да се комуникира и обсъди с всеки. Преглътнете това и дори си позволете да си отдъхнете – нали отговорността за тези решения не пада върху вашите рамене?
-
Винаги ще има хора, които не харесвате
Наред с любимите колеги със сигурност ще има такива, които ако видите сутрин пред асансьора, бихте предпочели да се изкачите 10 етажа пеша по стълбите. Невъзможно е да се сработвате добре с всички. Както и в живота извън офиса, така и в работата, не бихте могли да сте приятели с всеки един човек, когото познавате. Приемете, че новият ви колега е скучен или съседът по бюро е малко по-разговорлив, отколкото ви е приятно и не го мислете повече. Нито вие може да се промените заради тях, нито те – заради вас. Спрете да отдавате голямо внимание и се съсредоточете върху позитивните за вас неща – близките приятели в офиса и работата, която обичате!