6 причини умните хора да се провалят

StockSnap_ZPKNKYW4GH

Повечето организации се ръководят от изключително интелигентни хора, но когато се провалят, обикновено това се дължи на твърдоглавието на лидерите и на техните грешки. Погрешното мислене е извадило множество продукти и техните създатели от центъра на общественото внимание и ги е запратило на дъното, коментира Travis Bradberry.

Има твърде много примери за подобни случаи, за да бъдат изброени, но нека се спрем на два по-красноречиви. Kodak – фирмата, изобретила дигиталната фотография, е фалирала, защото ръководството ѝ се е страхувало да не изгуби основната си дейност. Xerox, от друга страна, не само не са успели да се възползват от своята идея за настолен компютър с графичен потребителски интерфейс, но и са позволили на служители на Apple да копират технологията им.

По-лесно и успокояващо е да приемем, че тези водачи не са били достатъчно внимателни, защото подобно допускане засилва представата, че грешките им никога не биха се случили на нас. Истината, обаче, е, че високата интелигентност на всички тези лидери не е под въпрос. Тогава какво се е случило?

Sydney Finkelstein, професор в Dartmouth’s Tuck School of Business, е прекарал шест години в търсене на отговор на този въпрос. Той и колегите му са изследвали 51 от най-известните провали в света на бизнеса, интервюирали са хора от всички нива в йерархията на фирмите – от най-високото до най-ниското. Целта на Finkelstein е била да разбере как тези организации са функционирали отвътре, да изследва умовете на ключовите фигури, да разбере какво е довело до катастрофалните решения.

Ученият и неговият екип са установили, че лошите решения, които тези умни лидери са взели, понякога са били умишлени, понякога – случайни, но винаги са следвали общ модел на арогантно поведение, което е гарантирало провалите и на най-успешните проекти.

Ето кои са били общите грешки във всички тези случаи:

  1. Мислели са, че те самите и фирмите им са недосегаеми

Няма нищо лошо човек да има високи цели и здравословна доза гордост, но тези лидери са приели успеха си за даденост. Влюбени в идеите си, те са смятали, че конкурентите им никога няма да ги настигнат, че обстоятелствата за тях никога няма да се променят. Нереалистичните очаквания правят неуспеха неизбежен. Необходимо е лидерите постоянно да поставят под въпрос позициите си, особено когато са на върха.

  1. Не са разграничавали себе си от фирмата

Лидерите в проучването на Finkelstein са били обсебени от фирмения имидж. Като резултат от това те са били твърде заети в ролята на лица на фирмите си, вместо да ги управляват ефективно. Не само, че поведението им е довело до застой, но и е породило нечестност и корупция. Един лидер, който вижда фирмата като свое лично постижение, е по-вероятно да крие нещо, което би могло да накърни доброто ѝ име.

  1. Смятали са се за най-умни

Голяма част от интелигентните лидери добре осъзнават колко са умни. Самоличността им е толкова погълната от собствената им интелигентност, че не виждат смисъл от чуждия принос. Те вземат решенията бързо и отказват да отговарят на въпроси при недоразумение. Дори да се вписват в клишето за силния лидер, на практика неблагоразумието и вземането на мигновени решения често водят до сериозни грешки. Вероятността за провал е много по-висока, когато не се интересувате какво мислят другите хора.

  1. Заобиколили са се със свои поддръжници

Някои хора стават толкова обсебени от лоялността, че очакват безапелационна подкрепа за всичко, което правят. Това поведение отблъсква ценни служители и заглушава гласове, които иначе биха били полезни за успеха на бизнеса. Когато един лидер приравнява несъгласието към нелоялност или, още по-зле, към подкопаване на собствения му авторитет, не остава никой, който да го предупреди, че ще сбърка.

  1. Не са обърнали внимание на предупрежденията

Някои лидери са очаровани от собствената си визия за успеха до такава степен, че биха пожертвали фирмата си, за да я постигнат. Много от тези лидери търсят чужд принос и приемат предложения, но просто не свалят крака си от педала на газта. Постоянството е чудесно качество за един лидер, но не и когато означава игнориране на фактите.

  1. Разчитали са твърде много на стратегии, които са сработили в миналото

Оценяването на предходните успехи и провали може да заздрави бизнеса, но миналото не бива да бъде единствен двигател на бъдещето. Екипът на Finkelstein е открил, че много от провалилите се лидери постоянно са се опитвали да преповторят един ключов момент от кариерата си, въпреки че предишните им стратегии са били неприложими в новите ситуации. Нуждите на клиентите, технологията и конкурентната среда се променят с невероятна скорост. Има причина успешните лидери постоянно да се адаптират към условията.

Научното изследване на Finkelstein показва, че е възможно повечето грешки в бизнеса да бъдат избегнати. Най-умните лидери се вглеждат в собственото си поведение и се опитват да поправят потенциалните проблеми, преди да е станало твърде късно.

Свързани публикации