7 стъпки към написването на CV, с което ще спечелите желаната работа
Никога няма да се изморим да повтаряме, че CV-то е вашият маркетингов инструмент номер едно. CV-то е документът, благодарение на който си осигурявате поканата за интервю, и онази задължителна част от процеса по набиране на персонал, благодарение на която се сдобивате с всяка следваща възможност. Именно по тази причина трябва да се уверите, че чрез него ще се отличите от тълпата още на началния етап от подбора и ще спечелите вниманието на работодателя.
Ключът към създаването на успешно CV е да знаете точно как трябва да го структурирате и как да представите уменията и опита си по най-добрия начин. Ето кои са седемте основни стъпки за писане на CV, което ще ви спечели покана за интервю и ще ви приближи към мечтаната работа.
-
Проучете работодателите, към чието внимание се стремите
Преди да започнете да пишете своята професионална автобиография, трябва да разберете как изглежда CV-то на успешния кандидат според рекрутърите или наемащите мениджъри, на чието решение очаквате да повлияе в положителна посока. Потърсете съответстващи на търсенията ви обяви за работа онлайн, направете списък с най-често срещаните изисквания и ги свържете със собствените си умения и познания. Включването на ключови думи в кандидатурата ви също може да ви помогне да преминете през първия етап на селекция в някои фирми, които получават голям брой кандидатури – подбора на CV-та чрез софтуерни продукти, които са специално разработени за целта.
-
Форматът и структурата са ключови
Зле организираното CV може да бъде объркващо за онзи, който го чете. А вие не искате той да се откаже бързо от информацията за вас. Трябва да се уверите, че рекрутърите и работодателите могат да се ориентират лесно и да намерят сред разнородната информация точно онова, което търсят. Разделете ясно CV-то си на секции, като удебелявате заглавията. Използвайте подходящ шрифт. Отделяйте параграфите. Постарайте се да не прекалявате с обема – рекрутърът ще вземе решение на базата на ключовите данни за вас, а не на житейската ви история.
-
Направете силно впечатление с началния си профил
Профилът в началото на CV-то ви е от решаващо значение, защото е първото, което работодателят ще прочете. Ако е притиснат от времето, дори може да се окаже фактор за това дали да ви се обади или не. Уверете се, че в тази част от документа са включени основните ви умения и квалификация, но не подценявайте и демонстрацията на индивидуалност. Не си позволявайте представянето ви да звучи като клише. Опитайте се да бъдете кратки, но да използвате завладяващи думи, с които да спечелите читателя и да го насърчите да прочете цялото ви CV.
-
Структурирайте правилно позициите, на които сте работили
Обикновено формалните наименования на длъжностите, на които сте работили, не разкриват много за същността на работата. За да покажете ценността, с която бихте допринесли за новия потенциален работодател, трябва да използвате описания на професионалните си задължения. Благодарение на тях ще демонстрирате какво сте постигнали до момента. Започнете с обобщение, после опишете отговорностите си в отделни точки и се опитайте да изтъкнете някои свои постижения.
-
Адаптирайте представянето на образованието си
Количеството информация, която трябва да дадете за образованието си, наистина зависи от етапа, на който се намирате в кариерата си. Избройте елементите от образованието си в края на своето CV и съобразете количеството на включените детайли с това колко опит имате. Очаква се по-неопитните кандидати да включат повече информация за образованието си, докато по-опитните трябва да сведат тази информация до кратко обобщение.
-
Направете интересите си релевантни на позицията, за която кандидатствате
Интересите са избираем раздел в CV-то. Включете само интересите, които могат да добавят стойност към кандидатурата ви, за да покажете личен характер или да демонстрирате своя истински интерес в сферата на дейност. Възможността да паснете на фирмената култура е решаващ фактор, който се отчита, когато се взима решение за ново назначение, така че много рекрутъри и работодатели ще хвърлят едно око на интересите ви, за да разберат какъв човек сте и дали ще се впишете в тяхната организация.
-
Проверете CV-то си внимателно
Грешките в CV-то могат сериозно да навредят на шансовете ви за намиране на работа. Уверете се, че е внимателно проверено, преди да го изпратите на потенциалния си работодател. Открийте техническите и смисловите си грешки. Правописните и граматическите грешки изглеждат несериозно, така че помолете някой приятел да погледне CV-то за всеки случай, преди да го изпратите.