8 причини добрите служители да напускат работа
Трудно е да задържите най-добрите специалисти именно в своята организация, но не бива да е така. Повечето от грешките, които фирмите правят, могат да бъдат лесно избегнати. Когато правите грешки, най-добрите ви служители ще си тръгнат първи, защото имат най-много възможности.
Ако не сте в състояние да ангажирате най-добрите в екипа си, няма да ги задържите. Би трябвало тази истина да е общоизвестна, но явно не е. Голяма част от специалистите не се чувстват в един отбор с работодателя си и вече търсят нова работа.
Загубата на кадри не се случва изневиделица. Това е процес, при който доверието към работодателя и интересът към работата изчезват. Служителите, които постепенно губят желанието си за работа, не „прегарят“, това не е просто умора, те не са в очевидна криза. Справят се добре, имат отлични резултати, допринасят за постиженията на екипа и т.н. Тяхното състояние е безмълвно, но важно, защото минава през неангажираност и стига до напускане.
За да предотвратят загубата на най-добрите специалисти, фирмите и мениджърите трябва да разберат кои са действията, които имат подобни последствия. Следните грешки, обобщени от Travis Bradberry, са сред най-често срещаните.
-
Глупави правила във фирмата
Ясно е, че за да има ред, са необходими правила, но това не означава работодателите да са късогледи и мързеливи в опитите си да постигнат дисциплина. Дори да е нещо дребно, като фанатичното следене на присъствието, тази грешка може да побърка някои хора. Когато добрите специалисти се чувстват постоянно наблюдавани, ще намерят по-добро място за работа.
-
Еднакво отношение към всички служители
Еднаквото отношение към всички е чудесна тактика на учителите в началните класове, но не и на работното място. Когато третирате всички членове на екипа си по един и същи начин, това показва на най-добрите, че независимо колко са високи техните постижения, те няма да получат нищо повече от онези, които, меко казано, не се стараят.
-
Приемане на незадоволителната работа на другите
Една популярна поговорка гласи, че джаз бандата е толкова добра, колкото е най-лошият музикант в нея. Независимо колко са добри останалите членове, всички ще чуят най-лошия. Същото важи и за организациите. Когато като мениджър позволите някой да свързва фирмата ви със слаби представяния, без да има последствия, това дърпа всички в екипа надолу, особено най-добрите.
-
Постижения, останали без признание
Някои работодатели мислят, че няма нужда от потупвания по рамото, особено когато служителите са вътрешно мотивирани. Но повечето хора обичат похвалите, най-вече онези, които дават всичко от себе си. Награждаването на индивидуални постижения показва, че обръщате внимание. Мениджърите трябва да общуват с хората си, за да разберат какво ги кара да се чувстват добре (за някои е повишение на заплатата, но за други е публично признание) и да ги награждават за добре свършената работа.
-
Работодателят не го е грижа за хората му
Повече от половината хора напускат работа заради отношенията си с шефа. Успешните фирми първо биха се уверили, че мениджърите знаят как да балансират между професионализма и човечността. Ръководителите в тях празнуват успехите на своите служители, съчувстват им в тежки моменти и спорят с тях, когато се налага. Екипите начело с такива шефове винаги постигат по-високи резултати. Невъзможно е да се работи за някого по осем или повече часове на ден, ако този човек не е лично ангажиран и не се интересува от друго, освен от крайния продукт от труда.
-
Ръководството не показва на служителите си голямата картина
Може да ви струва, че само да разпределяте конкретни задачи на хората си е достатъчно, но всъщност не е така, особено за най-добрите сред тях. Те имат нужда да виждат голямата картина, защото им пука за работата им. Когато не знаят защо правят нещо, се чувстват отчуждени и без цел. Ако нямат добри причини да работят за вас, ще ги намерят другаде.
-
Фирмата не дава възможност на работещите в нея да преследват страстта си
Поне 20% от времето на служителите в Google е предназначено да правят „онова, за което вярват, че ще бъде най-полезно за Google“. Тези проекти имат голям принос за развитието на продукти като Gmail и AdSense, но най-значимото, което постигат, е, че изграждат високо мотивирани служители. Талантливите специалисти имат своя страст. Като им дадете възможност да я преследват, ще подобрите както продуктивността, така и удовлетворението им от работата. Не ги карайте да работят в малка кутийка. Много мениджъри се страхуват, че ако хората им разширят фокуса си на внимание, производителността им ще се понижи. Този страх е неоснователен. Напротив, изследванията са показали, че тези преживявания създават еуфория в ума, а еуфорията прави служителите ви пет пъти по-продуктивни.
-
Работата не е забавна
Ако хората не се забавляват на работа, грешат. Не дават всичко от себе си, ако не им е приятно да правят нещо. Най-добрите фирми, които са си спечелили името на отлични работодатели, знаят, че понякога трябва да му отпуснат края. Като Google. Идеята е проста: ако работата е удоволствие за вас, не само ще се представяте по-добре, но и дори ще искате да работите повече.