Как да се накарате да свършите работата си, дори когато не ви се иска
Как се мотивирате? Трудно е да се накарате да работите, когато сам сте си шеф, още повече когато останалите си почиват, пътуват или са във ваканция. Понякога е трудно, дори да имате ръководител, дори колегите и приятелите ви да не са във ваканция. Има такива дни.
Все пак трябва да свършите работата си. Би било страхотно, ако в края на краищата сте удовлетворени от резултата. Как, обаче, да убиете инерцията?
Ето няколко начина, предложени в инфографика на NetCredit, които работят. Тези стратегии са умни, без да са особено сложни за изпълнение. Изпробвайте една или повече и ще се уверите в полезното им действие.
-
Кажете си, че започвате отначало
Научните изследвания сочат, че новите отчетни периоди за ума могат да създадат нови перспективи и да подобрят мотивацията. Отнасяйте се към работата си като към нов проект. Припомняйте си целите и причините, които стоят зад тях. Обмисляйте кой е най-добрият начин да ги постигнете.
-
Наградете се още преди началото
Известно е, че покачването на нивата на допамина е важно за мотивацията ви преди да се заемете с определена задача. Хапнете любима храна или се посмейте с кратък комедиен клип, за да сложите край на отлагането.
-
Усмихнете се
Научно доказан факт е, че усмивката понижава нивата на стреса и тревожността, което помага да се почувствате по-добре по отношение на работата, която трябва да свършите. Независимо дали сте в приповдигнато настроение или не, насилете се да се усмихнете. Дори усмивката ви първоначално да е изкуствена, ще проработи.
-
Заемете поза на тялото, демонстрираща увереност
Ако позата на тялото ви е открита и експанзивна, може да повишите нивата на тестостерона, да понижите кортизола и да увеличите вярата в собствените си сили. Опитайте позата на супермен – сложете ръце на кръста, изпъчете се и стойте с вдигната брадичка. Може да ви донесе повече увереност, а и със сигурност идеята ще ви накара да се усмихнете.
-
Направете си масаж
Дори малък масажор, който да използвате в офиса, когато почувствате напрежение в областта на врата и раменете, може да ви помогне да понижите стойността на хормона на стреса кортизол и да повишите нивото на серотонина. Ако не разполагате с масажор, направете масаж на слепоочията си с ръце. Само внимавайте да не заспите.
-
Започнете с малки задачи…
Проучванията показват, че тези, които се справят отлично с управлението на времето и работата си, я разделят на по-малки части, които са по-лесно постижими и измерими.
-
…но помнете цялостната картина
По-вероятно е да смятате работата си за важна, ако си давате сметка за ползите, които тя носи на останалите хора. Запишете крайната си цел и се стремете към нея, докато не я постигнете.
-
Сключете договор със себе си
Поетите ангажименти се оказват страхотен начин за справяне с непривлекателните задачи. Използвайте приложения, за да се накарате да си свършите работата в определена времева рамка.
-
Работете в сътрудничество с други хора
Изследванията показват, че колективната гордост за даден проект увеличава мотивацията. Поискайте ваш колега да се включи в работния процес и го дръжте информиран за напредъка по проекта.
-
Обградете се със зелен цвят
Според науката излагането на влиянието на зеления цвят може да ни направи по-щастливи, да редуцира умората и да повиши мотивацията ни. Разходете се в парка или изберете нова лампа за кабинета си.
-
Разходете се
Учените са установили, че 20 минути спокойна разходка или каране на колело могат да понижат чувството за умора и отпадналост с 65% и да повишат енергията ви с 20%. Дори и 5 минути ще имат мигновен ефект.
-
Повтаряйте си точната мантра
Според едно изследване позитивната нагласа, отдадеността на работата и екстровертното поведение могат да повишат мотивацията ви за работа с 57%. Повтаряйте си, че това, което трябва да направите, е значимо и е постижимо.
-
Наложете си изкуствен контрол
Постоянните напомняния какво трябва да правите няма да ви позволяват да се разсейвате. Използвайте приложенията, създадени за целта.
-
Помечтайте за успеха си
Налице са научни доказателства, че да си представяте бъдещите си успехи от перспективата на страничен наблюдател може да повиши мотивацията ви.
Ако изградите навици и подхождате към задачите си с правилните техники, дори най-трудните и скучните от тях ще станат много по-лесни за изпълнение.