Най-често срещаните причини за уволнения (и как това да не се случи на вас)

pexels-photo-288477

Уволненията, колкото и да е неприятно, могат да се случат на всеки, във всеки един момент. Възможните сценарии за това са наистина много, а често остават и донякъде неясни за потърпевшите. А каквато и да е ситуацията, едно е ясно – за никого не е приятно да бъде уволнен. И докато понякога това се случва по причини, независещи по никакъв начин от служителя, и за които той няма нито пряка, нито косвена вина, има и уволнения, които са вследствие на неговото поведение. Ето кои са най-често срещаните такива и как те могат да бъдат избегнати, ако не искате да ви „покажат вратата“ с аргументи, които вероятно са необратими и предизвикани от вас.

  1. Кражба на оборудване/продукти

Това може да ви звучи нелепо, но не случайно попада в този списък на най-честите причини за уволнение. Нерядко се случва служителите да „прибират“ нещо от своята месторабота – това могат да са „безобидни“ неща като хартия за принтер, готината мишка на офисния компютър, до по-сериозни злоупотреби с важно оборудване или продукти, които са скъпи, важни и създаващи дупки в бюджета. И докато при по-големите кражби причината е достатъчно ясна, за всеки един работодател би било неприемливо и „заемане“ на по-малки и незначителни предмети, които да доведат до преждевременно прекъсване на вашия договор.

  1. Лъжа – към клиент, колега или шефа

Има безобидни, малки лъжи, които не биха повлияли на общата работа или на вашето положение. Има и големи такива, които са сериозни, тежки, трудни за прикриване и които в един момент със сигурност ще ви се върнат. И те могат да са свързани с всеки от работната ви среда – от това да „преметнете“ клиент, който по-късно да се оплаче на шефа ви, до това да лъжете колегите си, включително и мениджъра си, за сериозни неща („В болница съм, имам сериозни проблеми със здравето!“), докато всъщност сте намерили чудесна оферта за почивка в чужбина (да, това наистина се случва!). Всичко това, рано или късно, изскача и може да ви коства не само настоящата позиция, но и да ви компрометира като професионалист в сферата и да подейства негативно на реномето ви занапред.

  1. Тормоз над колега

За нещастие, тормозът вътре в една малка общност не е черта само на училищните години. Това често се случва и на работното място – може да бъде сексуален тормоз, а също така и продиктуван от расови, религиозни, политически и всякакъв друг тип подбуди. Тук не става дума за физическо насилие, което е абсолютно недопустимо в какъвто и да било контекст и необратим повод за уволнение, а най-вероятно и не само това. Става въпрос за всякакъв тип неуместни коментари, вербална агресия, заплахи и подмятания, които могат да подействат на психиката на човек от екипа. Всякакво подобно поведение е напълно недопустимо и със сигурност няма да бъде толерирано.

  1. Не вършите работата си

На всеки се случва да има дни, в които мотивацията му е под нулата и работата или не върви никак, или бавно. Това е разбираемо и със сигурност дори шефът ви има такива моменти. Но когато това се превърне в тенденция и не вършите очакваните от вас задължения ежедневно, това вероятно ще се превърне в проблем, заради който биха могли да ви отстранят от длъжност. Ако работата ви не спори, чувствате, че имате твърде много ангажименти и няма да успеете да ги завършите навреме, коментирайте затруднението с шефа си и обмислете вариант за удължаване на срока или въвличане на ваши колеги към заданието. Не си позволявайте обаче да отхвърляте всичко и да спрете да изпълнявате задачите си ежедневно, защото това със сигурност ще доведе до неприятен изход.

  1. Често отсъствате от работата си или закъснявате

Да започнем с това – на всеки се е налагало да взима спонтанен отпуск или болничен, заради належаща ситуация. Дали е здравословен или семеен проблем, дали просто имате лош период и искате един ден просто да си останете у дома и да си починете – няма значение. Това е човешко и в никакъв случай не е драматично. Но когато постоянно започнете да измисляте причини за вашето отсъствие, взимате често болничен или допълнителен отпуск, без наистина сериозна причина (не ви се прави нищо или сте имали тежка парти вечер предишния ден), това ще започне да се забелязва и ще разколебае силно доверието на шефа ви у вас. Това важи и за постоянните закъснение. Всички сме закъснявали заради задръствания, неочакван ангажимент или просто, защото сме се успивали – това е простимо. Но ако ежедневно се появявате със закъснение, което влияе на работния процес, бъдете сигурни че то ще бъде взето предвид и то не във ваша полза.

Свързани публикации