Три въпроса преди да изберете кариера
Колко познати имате, които като че ли са сбъркали професията си? Чувствали ли сте се и вие по този начин понякога? Едва ли сте изолиран случай – ужасно много хора рано в живота си избират да учат или да работят в сфери, които в момента са модни и доходни или просто в такива, в които успяват да се класират. Не са чак толкова много тези, които имат ясна представа за себе си още от ранна възраст. Ашли Стал също е сред масата – интелигентна и целеустремена, тя започва кариерата си като консултант в Пентагона. Работи по 15 часа на ден, за да се докаже в специфична среда и полови предрасъдъци, докато един ден случаен сблъсък с реалността на войнишката професия не и дава шанса да осъзнае, че тя дори се ужасява от оръжията.
Днес Ашли е успешен кариерен консултант и носител на различни престижни награди. По време на TED x Berkley тя дава много интересна гледна точка към кариерното ориентиране. Специалистът съветва всеки да си отговори на три въпроса, за да осъзнае в каква сфера трябва да се развива и къде ще има най-голям шанс за успех. И не се притеснявайте, ако отдавна не сте студент – според г-ца Стал, никога не е късно да се преориентирате. Ето нейните три въпроса:
В какво съм добър?
Интересът ви в някаква сфера не гарантира, че ще се развиете в нея. Защото трябва да запомните, че вие не сте добри, в това, което обичате, а в това, което сте. Може да сте уникален меломан и супер бездарен музикант едновременно. Затова трябва да преодолеете конфликта между идентичността и реалността ви и да концентрирате усилията си в сфера, където личностните ви качества ще ви помагат, а не пречат. И това е масово явление: 75% от заетите скриват някаква част от своята идентичност на работното си място.
В какво съм добър, според останалите?
Често другите оценяват по-добре от вас самите вашите качества. И дори не е нужно да ги карате да ви анализират. Запитайте се има ли нещо, което са ви молили да преподавате на други, както и дали има определени теми, по които сте често търсени за съвет? Или пък в коя сфера сте постигали най-големи успехи.
Какво ми пречи да се развия?
Често най-голямата пречка пред личностното и кариерно развитие е собствената неувереност. Проучванията показват, че хората имат около 70 000 мисли на ден, но 98% от тях се въртят около едни и същи притеснения. Ашли Стал кара част от хората, които консултира, да си водят дневник с най-често появяващите се страхове. И познайте какво? Почти винаги става въпрос за едно и също: „Аз не съм достатъчно добър/добра“.