Защо да „бъдете себе си“ на работа не е най-добрият кариерен съвет

StockSnap_JGXT0SLIFV

Един от най-популярните кариерни съвети е „бъдете себе си“. Чува се навсякъде – от бизнес лидерите на официални срещи в заседателни зали до държащите речи на дипломирането в университета. Това е толкова обичаен съвет, че дори се превръща в инструмент за наемане на работа в някои фирми, коментират от BBC.

Един от хората, които се опитват успешно да се вслушат в този съвет, е Michael Friedrich, живеещ и работещ в Берлин вицепрезидент на канадската софтуерна компания ScribbleLive. За Friedrich да бъде себе си означава да носи къси панталони на работа и да казва на потенциалните си клиенти, че спи на пода във всекидневната на приятел, докато си намери свое жилище.

Да играе по свои собствени правила досега е било добре за него, казва Friedrich. Той е работил на високоплатени постове благодарение на владеенето на чужди езици и усъвършенстваните междукултурни умения, придобити по време на многобройните му пътувания, вместо в университета. Въпреки това неконвенциално поведение в ScribbleLive той печели голямо повишение.

„Не се тревожа за имиджа в традиционния смисъл. Аз съм такъв, какъвто съм,“ казва 44-годишният специалист.

Но дали „бъдете себе си“ е добър съвет за всекиго? Колко от своята истинска същност трябва да разкриваме пред колегите си? Дали някои от нас са по-подходящи за този етос, отколкото други?

Неясни граници

Да бъдете себе си може да има обратен ефект, казва проф. Herminia Ibarra, експерт по организационно поведение и лидерство в London Business School и Insead във Франция.

Нейно изследване показва, че за хората, получили повишение, има по-голям риск да се провалят на новата длъжност, ако имат определена представа за собствената си „автентична“ личност. Вместо да приспособят поведението си към своя променен статус, те продължават да се държат както преди. Например, някой, който гледа на себе си като на отворен и дружелюбен човек, може би ще споделя твърде много от мислите и чувствата си, като по този начин ще загуби доверието и ще понижи ефективността, обяснява тя.

„Много просто определение (на автентичността) е да бъдете верен на себе си“, казва Ibarra. „Но същността може да бъде този, който съм аз днес, който винаги съм бил или който е възможно да бъда утре.“

Самоконтрол

Не е изключено хората да използват автентичността като извинение да останат в зоната на комфорта си, казва Ibarra. Изправени пред промяна, „те често казват „това не съм аз“ и използват идеята за автентичността, за да не се напрягат и да растат.“

Според Mark Snyder, социален психолог в Университета в Минесота, лекотата, с която адаптирате поведението си към новите ситуации, зависи от това в каква степен сте „хамелеон“ или „верен на себе си“. Той е създал личностен тест за измерване на това, наречен скала за самоконтрол.

Хамелеоните гледат на живота си като на възможност да изиграят редица роли, внимателно подбирайки думите и делата си, за да създадат правилното впечатление, казва Snyder. За разлика от тях, верните на себе си използват своите социални взаимоотношения с останалите, за да предадат нефилтрирано усещане за своята личност, продължава той.

Проблемът с кариерния съвет „бъдете себе си“ е, че на практика хамелеоните имат предимство в работата, казва Snyder. Причината е, че много длъжности, особено тези на високо ниво в големите корпорации, изискват умения, които облагодетелстват хората, променящи поведението си в зависимост от конкретната ситуация.

Да си спечелите привилегии

Друго изследване показва, че само когато се изкачвате по професионалната стълбица, имате свободата, силата и възможността да бъдете автентични.

По-опитните служители са опитвали различни свои версии, експериментирали са и са грешили, открили са какво работи в техния случай и са изградили свой собствен стил, казва Ibarra. „Те съветват стажантите или неопитните служители да „бъдат себе си“ с добри намерения, забравяйки, че това е 30-годишен процес.“

Част от опасността да казвате на хората просто „да бъдат себе си“ е, че може да си помислят, че това е всичко, което трябва да направят, казва Jeremiah Stone, специалист по набиране на персонал в Hudson RPO, Ню Йорк.

„Това не означава, че отивате на интервю или в работна среда и се държите по същия начин, както бихте се държали с дружките си. Това означава, че се обвързвате истински с другите хора, че те добиват представа кой сте, какво е важно за вас и каква е ценностната ви система,“ казва той. „Съветът не е лош, просто не е особено полезен.“

Дори Friedrich не е напълно убеден, че „бъдете себе си“ са мъдри думи, особено за по-младите хора. „Съветът „бъдете себе си“ започва от средата. Как бихте могли да бъдете себе си, ако не познавате себе си? Опознайте себе си и открийте какво ви прави щастлив.“

Свързани публикации